ARVAMUS: Aga mis suvekoolis halba on?
Avaldatud: 28 mai, 2020Hirmus seakisa tõusis selle peale, kui haridusminister Mailis Reps tahtis lapsed suvel kooli saata. Aga mis selles õigupoolest halba on? Pealegi saadab pool Euroopat lapsed kooli juba suvel, kaasa arvatud Soome. Eesti aga talitab jätkuvalt Stalini poolt 1935. aastal kehtestatud korralduse alusel. Venemaa eeskujul kuulutas Eesti 1. septembri tarkusepäevaks, aga kas Venemaa on just tarkuse etalon? Lõuna-Koreas, kus haridus on maailma tipus algab kooliaasta üldse märtsikuus ja lõppeb aasta lõpus.
Kooliaasta algus sügisel on vana agraarühiskonna tava, kus lapsed olid suvel põllutööl ning kooli lubati alles sügisel, kui tööd olid tehtud. Kevadel taas võeti lapsed koolist ära põllutööle. See oli ajal, mil 95 protsenti elanikkonnast tegi põllutööd. Praegu teeb põllutööd alla 5 protsendi elanikkonnast, kui enam sedagi, sest nüüd imporditakse põllule ukrainlasi, aga lapsi koolitatakse ikka vana skeemi järgi.
Talv on samas koolis käimiseks Eesti laiuskraadil kõige ebasobivam aeg. Esiteks viiruste ja muude haiguste leviku tõttu. Lapsed on talvel tihti haiged ja seda haigemad, mida rohkem omavahel kokku puutuvad. See on fakt. Ega muidu poleks koroonaohuga esimese asjana koole kinni pandud ja kaugõpet korraldatud. Lastel ei lubatud vanematega koos poes käia ega mänguväljakutel mängida. Kas see nii jääbki?
Teiseks pimedus. Talv on Eestis kõige pimedam aeg, siin valitseb peaaegu et polaaröö, isegi virmalisi on näha. Lapsed peavad aga südatalvel koolis käies oma välja kujunemata silmi pingutama. Eestis on lühinägevus ning laste muud nägemisprobleemid palju levinumad kui Portugalis või Hispaanias, kus valgust on rohkem. See on samuti fakt.
Kolmandaks energia. Olukorras, kus suvel on päevad pikemad ja päikest ning valgust palju, ühtlasi palju värskeid marju ja puuvilju, on lastel märksa rohkem jõudu ja energiat. Miks mitte seda kasutada ära õppimisel? Suvised päevad on nii pikad, et lapsed jõuavad lisaks koolitööle veel käia ujumas ning tegeleda oma huvialadega.
Kui nüüd mõelda veel õpetajate peale, siis koroonaohu olukorras tähendab talvine õpe pidevat hirmu haigestumise pärast. Suvel annab koolitunde teha kasvõi väljas, kus nakatumise oht on kordades väiksem kui siseruumides.
Kui ei juleta isakese Stalini poolt kehtestatud koolikorraldusest päriselt lahti öelda, siis võib seda teha kasvõi ajutiselt, nö prooviks. Et näha, kas sellest kukub maailm kokku, kui lapsed suveks kooli saata.
LÕUNAEESTLANE