Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Alanud aastal uurib Arenguseire Keskus kohalike teenuste kättesaadavust, milleks viiakse läbi ruumiandmete analüüs, et hinnata olulisemate teenuste kaugust inimeste elukohtadest ning omavalitsuste efektiivsuse analüüs, et saada ülevaade sellest, kui tõhusalt olemasolevaid ressursse kasutatakse.

Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov tõi välja kaks põhilist väljakutset, mis mõjutavad täna avalike teenuste kättesaadavust. „Esiteks mõjutavad kohalike teenuste kättesaadavust demograafilised muutused ehk linnastumine ja valglinnastumine aga ka näiteks elanike mitmikpaiksuse levik, kui inimestel on olemas nii linna- kui ka maakodu. Teiseks on oluline aru saada, kas mõne teenuse osutamist on võimalik viia kaugemale ohverdamata selle kättesaadavust, kuid säästes kulusid ning pakkudes paremat kvaliteeti,” ütles Danilov.

Uurimissuuna „Kohalike avalike teenuste aeg-ruumilise kättesaadavuse tulevik” fookuses on teenuste jätkusuutlikkus. Näiteks mitmed kohapealsed teenuspunktid nagu kool, kultuurimaja, vanadekodu ei pruugi enam asetseda elanike jaoks kõige paremas kohas, kuna aastate jooksul on rahvastiku paiknemine muutunud. Lisaks on aja jooksul muutunud ka nende teenuste olemus.

Arenguseire Keskus hakkab samuti uurima, kas võimekamad kohalikud omavalitsused võiks pakkuda teatud teenuseid ka naaberomavalitsustele ning kuidas parandada kohalike omavalitsuste efektiivsust avalike teenuste pakkumisel.

„Uurimissuuna raames valmiv kohalike omavalitsuste efektiivsuse analüüs annab ülevaate sellest, kui tõhusalt suudab omavalitsus kasutada olemasolevaid ressursse, nagu eelarve, personal ja infrastruktuur, et pakkuda maksimaalses mahus ja parima kvaliteediga avalikke teenuseid,” ütles Danilov. Ta lisas, et efektiivsus on omakorda tihedalt seotud ka kohaliku omavalitsuse teenuste kättesaadavusega ehk sellega, kuivõrd inimesed saavad vajalikele teenustele ligi sõltuvalt nende asukohast ja ajast.

Uurimissuuna juht, Arenguseire Keskuse ekspert Eneli Kindsiko sõnas, et avalike teenuste kättesaadavuse osas on heaks indikatsiooniks teenusränne. „Mida enam inimesed hea teenuse nimel rändama peavad, seda vähem kättesaadavam on teenus piirkonnas. Kui näiteks lapsevanemad sõidavad kodulähedasest koolist mööda ja otsivad hoopis lähima hea kvaliteediga kooli, annab see hoogu juurde niigi süvenevale „koolirallile”,” tõi Kindsiko välja. Kohalike omavalitsuste jaoks tähistab see omakorda suuri väljakutseid koolivõrgu haldamisel.

Koostöös Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi, Statistikameti ning Maa-Ametiga on loomisel kaardikihid, kus vaadatakse, kui lähedale jäävad inimeste elukohtadest neile vajalikud teenused. Tegemist on edasiarendusega 2023. aastal Arenguseire Keskuse poolt valminud koolivõrgu kaardirakendusest, kus igaüks saab juba täna vaadata kõikide Eesti koolide viimase viie aasta näitajaid ja kui palju õpilasi kooli piirkonnas elab. Simuleerides ka koolivõrgu tulevikukindlust tänaste sündide najal.

Arenguseire Keskuse tänavused uurimissuunad on eraraha kaasamine kultuuri- ja spordivaldkonnas, kohalike avalike teenuste aegruumiline kättesaadavus, majanduse konkurentsivõime, tervishoiu jätkusuutlikkus ning noorte autonoomia. Varasemate uuringute uuendamist ehk järelseiret tehakse kõrghariduse rahastusele, pensionide ostujõule, rahvastikustsenaariumide mõjule sotsiaalkaitse kuludele-tuludele ning platvormitööle. 

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse tulevikuarenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu juures. Keskus viib läbi erinevatel teemadel uurimisprojekte, mille eesmärk on ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimine ning uute trendide ja arengusuundade avastamine.

Viimased uudised