Arenguseire aastaraamat: tehisaru suurendab lõhesid Eesti majanduses
Avaldatud: 13 aprill, 2025Arenguseire Keskus toob aastaraamatus välja, et tehisaru levik tõstab oluliselt ettevõtete tootlikkust, kuid Eesti ettevõtted on võrreldes Taani ja Soomega maha jäämas tehisintellekti rakenduste levikus.
Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov selgitas, et avaliku sektori digiteenuste vallas on Eesti jätkuvalt Euroopa eeskujude hulgas, kuid ettevõtete digitaliseerimise tase on tagasihoidlikum. „Meie ettevõtete digitaliseerimise tase on Euroopa Liidu 27 liikmesriigi seas kõigest 16. positsioonil ning lisaks iseloomustab Eestit ka suur erinevus tippettevõtete ja väiksemate ettevõtete vahel, mille üheks põhjuseks on digitehnoloogiate leviku koondumine suurematesse ja tootlikumatesse ettevõtetesse,” ütles Danilov ning lisas, et tehisaru laiema kasutusele tulekuga see lõhe pigem süveneb.
Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) kui ka Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) uuringud kinnitavad, et automatiseerimine ja digitaliseerimine on oluline tootlikkuse kasvutegur. Automatiseerimine tõstab ettevõtete tootlikkust keskmiselt 20%. Kui aga sellega kaasnevad ka organisatoorsed uuendused, võib tootlikkuse kasv ulatuda ligi 40%-ni.
Arenguseire Keskus kirjutab aastaraamatus, et Eesti ettevõtete digitaliseeritus on oluline majanduse konkurentsivõime tugevdamiseks ning digitaliseerimisele panustavad ettevõtted on majanduskriiside suhtes vastupidavamad ja suudavad kiiremini taastuda.
Digitaalmajanduse ja -ühiskonna indeksi (DESI) kohaselt on Eesti ettevõtted võrreldes Taani ja Soomega maha jäämas tehisintellekti rakenduste levikus. Samas tõendas hiljutine Tartu Ülikooli uuring, et juba lühiajaline tehisaru rakendamine tõstab ettevõtete tootlikkust üle 7%. „Kasu tehisaru rakendamisest on veelgi suurem, kui seda ei rakendata üksnes tugiprotsessides, vaid ka ettevõtte põhitegevuses ning kui sellega kaasneb laiem ärimudeli muutus,” lisas Danilov. Samas takistab tehisaru laiemat levikut ettevõtete väiksus, mille tõttu ei tasu kõrgtehnoloogilised lahendused ennast alati ära või ei ole piisavalt sisendandmeid.
Aastaraamatus juhib Arenguseire Keskus tähelepanu, et riiklikul tasandil vajab Eesti rohkem investeeringuid ettevõtete teadlikkuse ja oskustaseme tõstmisesse ning andmehalduse arendamisse. Eesti ettevõtted peaks aga rohkem keskenduma tehisaru rakendamisele mitte ainult efektiivsuse tõstmiseks, vaid ka uute teenuste ja toodete arendamiseks.
Arenguseire Keskuse aastaraamat käsitleb 2024. aastal uuritud majanduslikke ja ühiskondlikke trende. Aastaraamatuga saab tutvuda keskuse veebis: https://arenguseire.ee/raportid/arenguseire-keskuse-aastaraamat-2024/
Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse tulevikuarenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu juures. Keskus viib erinevatel teemadel läbi uurimisprojekte, mille eesmärk on ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimine ning uute trendide ja arengusuundade avastamine.