Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Apteegi proviisor-juhataja Margot Lehari. Pilt: Benu
Vanarahvas nimetas augusti mädakuuks. Levinud müüt seob selle haavadega, kuid tegelikult peetakse tabava nimetuse all silmas puu- ja köögiviljade kiiret riknemist. Sellegipoolest tasub suve lõpus meelde tuletada koduse haavahoolduse põhitõed – aitab apteeker.
Haavahooldus on miski, mida ei tasu edasi lükata: see nõuab kohest tegutsemist. Tihtipeale võib kuulda ka teist müüti, et haaval tuleb lasta hingata. Pärnu Meie Benu apteegi proviisor-juhataja Margot Lehari manitseb, et selle mõtte võib koheselt unustada, sest kõige tähtsam on haav koheselt ära puhastada ja puhta abivahendiga kinni katta, et see päikese käes ei kuivaks. „Kui haav liiga palju hingab, tekib peale kuivanud koorik ja all podiseb kirev bakterite elu edasi,” räägib proviisor. Tänapäevases haavaravis pole kohta ka raudrohul või teelehel, sest ennekõike loeb puhtus. „Ainult puhas haav saab hakata paranema!” toonitab Lehari.
„Tõhusaim haavaravi toimub niiskes keskkonnas. Nõnda puutuvad naharakud haavapõhjas paremini üksteisega kokku ja kasvatavad värske nahakoe kiiremini,” jätkab ta. Samas ei tohi plaastrid haava täielikult isoleerida. „Head plaastrid lasevad haavale piisavalt õhku, et haaval oleks võimalus erituda, piirates samal ajal kontakti väliskeskkonnaga,” sõnab apteeker. Supelrannas on ebameeldiv vaatepilt vees ulpiv plaaster, mistõttu tasub plastikplaastrite asemel soetada apteegist hüdrogeelseid veekindlaid plaastreid, mis ei tule ära duši all ega ujudes.
Suvel viibivad inimesed rohkem õues, ühtlasi on siis kõrgem ka UV-kiirguse tase. Just intensiivsema UV-kiirguse tõttu on oluline haav kinni katta. „Otsene UV-kiirgus haavale soodustab suurema ja nähtavama armi teket. Seetõttu on oluline kaitsta värskeid arme UV-kiirguse eest eriti tõsiselt just kevad- ja suvekuudel, sest juba pigmenteerunud arme ei saa heledaks muuta,” sedastab Lehari.
Regulaarne haavahügieen vähendab põletikuriski
 
Haavahoolduse puhul on väga oluline paranemisprotsessi jälgimine. See eeldab ka õiget plaastrihügieeni. „Tavalist ribaplaastrit või kirurgilist plaastrit tuleb vahetada iga päev või siis, kui plaaster läheb märjaks või imbub koevedelikust läbi,” õpetab proviisor. Liiga pikaks ajaks peale jäetud plaaster leotab liigselt haava, ehk nahk matsereerub ja paranemine on taaskord raskendatud. „Hüdrokolloidseid ja silikoonist plaastreid võib peal hoida aga kuni seitse päeva, kuid sellised plaastrid nõuavad samuti vahetamist, kui nende vahelt hakkab imbuma geelja haavamaterjali,” lisab ta.
„Enne plaastri nahale asetamist ei tohi unustada haava puhastada. Sobilik on seda teha voolava vee all, vajadusel võib isegi seebi appi võtta. Enne kui kodus panna plaaster haavale, on võtmetähtsusega töödelda haava antiseptilise haavasprei või haavageeliga, et haav paraneks muretult,” selgitab apteeker. „Kui verejooksu ei saa pidama või tekib halb enesetunne, peaks pöörduma EMO-sse. Haavapõletikule viitavad punetus, turse haavaümbruses, mäda eritumine ning kehatemperatuuri tõus,” jätkab ta.
Hea ettevalmistus võib päästa halvimast
 
Suvisele väljasõidule, matkale või supelkohta minnes kehtib vanasõna, et õnnetus ei hüüa tulles, mistõttu on parimaks päästerõngaks hea ettevalmistus. See tähendab hästi või piisava varuga esmaabitarbeid. „Korralikus esmaabikotist võiks leida eri mõõdus plaastreid – nii kirurgilisi kui ka hüdrokolloidplaastreid villide või põletuste vastu. Lõikehaava korral on suurepärane abivahend haavasulgurteip, mis aitab puhtal haaval kiiremini kinni kasvada, toimides nagu õmblus,” loetleb apteeker. „Olgugi et plaastrite ja teipide hulk sõltub retke loomust ja pikkusest, on igas esmaabikotis asendamatu haavasprei, abiks on ka antibakteriaalne haavageel või -salv,” lisab ta.
Mõningaid lapsi häirib ebamugavustunne, mis kaasneb haava puhastusega, kuid ka nende puhul on esmatähtis haav puhtaks saada ning sobiv abivahend peale panna. „Mida kiiremini haav paraneb, seda vähem arme jääb. Lastel toodab keha palju kollageeni, mis tähendab, et armistumise risk on palju kõrgem kui täiskasvanutel,” toob apteeker välja olulise fakti. „See tähendab, et lastega perede esmaabikotis võiks olla alkoholivaba haavapuhastuslahus, mis ei kipita. Marrastuste ravimiseks on kasulik vaseliini haavavõrk, mis muudab plaastri või sideme vahetamise mõlemale osapoolele hõlpsamaks,” lisab apteeker lõpetuseks.

Viimased uudised