Apteeker: „Inimesed ei tea, et paljudele lemmiklooma tervisemuredele saab abi ka apteegist.”
Avaldatud: 2 mai, 2025Lemmikloom on pereliige ning tema tervis ja heaolu on iga hooliva omaniku jaoks oluline. Siiski pole laialdaselt teada, et mitmetele lemmiklooma tervisemuredele saab asjatundlikku nõu apteekrilt. Südameapteegi proviisor toob välja viis lemmiklooma tervismure, millele leiab lahenduse apteegist.
„Iga vastutustundlik loomaomanik teab, et meie neljajalgsed sõbrad vajavad hoolt ja tähelepanu, et püsida terved ja õnnelikud. Kuigi igapäevane õige toitumine ja regulaarne liikumine on olulised, puutub ka kõige hoolikam loomaomanik varem või hiljem kokku mõne lemmiklooma tervisemurega. Sageli seostatakse apteeki ainult inimeste tervisega, kuid üha enam on apteekides saadaval ka lemmikloomadele mõeldud tooteid – alates parasiiditõrjest kuni haavahooldusvahenditeni,” rääkis Südameapteegi proviisor Gerda Nelis.
Ta tõi esile, et apteeker on ravimialase haridusega spetsialist, kes saab olla esmane kontaktisik, kui loomaga tekib mõni levinud tervisemure. „Loomulikult ei asenda apteek loomaarsti, kuid esmast nõu ja kergemate murede lahendust on tõepoolest võimalik apteegist saada,” lisas apteeker.
Ta tõi välja viis enamlevinud lemmiklooma tervisemure, mille puhul saab abi apteegist:
Parasiitide tõrje
Üks sagedasemaid probleeme, millega lemmikloomade omanikud kokku puutuvad, on parasiidid. „Koertel ja kassidel võivad olla nii sise- kui välisparasiidid – solkmed, paelussid, kirbud ja puugid. Parasiidid ei kahjusta ainult looma tervist, vaid võivad olla ohtlikud ka inimestele, eriti lastele. Seetõttu on regulaarne parasiitide tõrje oluline mitte ainult looma heaolu, vaid ka kogu pere tervise seisukohast,” rõhutas apteeker.
Ta tõi välja, et näiteks tubasele kassile piisab ussirohu andmisest 1–2 korda aastas, kuid jahipidav ja õues liikuv loom vajab tõrjet sagedamini – mõnel juhul isegi kord kuus. Kui kodus on mitu looma, tuleks ussitõrjet teha kõigile vastavalt kõrgeima riskiga looma vajadustele.
Loomade vigastused ja esmaabi
Lemmikloomad on uudishimulikud ja aktiivsed ning võivad vahel end kriimustada või vigastada. „Sellisel puhul on abiks spetsiaalselt loomadele mõeldud esmaabivahendid – haavapuhastusvahendid, antiseptikumid, steriilsed marlid, sidemeid ja loomadele sobivaid plaastrid. Kui loom saab väiksema kriimustuse või marrastuse, saab esmaabi anda kodus, ent sügavamate või veritsevate haavade puhul tuleks kindlasti pöörduda loomaarsti poole,” nentis Nelis.
Stress ja rahustavad vahendid
Koduloomad võivad stressi kogeda mitmetel põhjusel – näiteks kolides või keskkonna muutusel. „Sellisteks puhkudeks võib vaja minna looduslikke stressi leevendavaid preparaate, näiteks närimismaiuseid, tilkasid või pihusteid, mis sisaldavad tavapäraselt rahustavaid taimi, näiteks palderjan, melissi või feromoone,” tõi apteeker välja.
Silmade tervis
Gerda Nelise sõnul teavad loomaomanikud, et sageli on nende lemmikute silmad tundlikud ja võivad kergesti ärrituda – olgu põhjuseks tolm, tuul, allergeenid või võõrkehad. Ta soovitas ärritunud silmade puhul kasutada silmapuhastusvedelikke või niisutavaid silmatilku, mis aitavad silmi puhastada ja ärritust leevendada. „Silmapiirkonna hooldamine on eriti oluline väikeste koeratõugude ja pikakarvaliste kasside puhul, kellel võib silmade ümber koguneda mustust,” nentis Südameapteegi proviisor.
Vitamiinid ja toidulisandid
Sarnaselt inimestele vajavad ka loomad aeg-ajalt lisatuge vitamiinide ja mineraalainete näol. „Näiteks vanemad loomad võivad vajada glükoosamiini ja kondroitiini sisaldavaid liigeseid toetavaid preparaate, kutsikad ja kassipojad aga kasvu toetavaid vitamiine. Loomadele mõeldud toidulisandid toetavad nii liigeste tervist, tugevdavad immuunsüsteemi kui ka võivad parandada karvkatte seisukorda ning toetada seedimist,” kirjeldas apteeker. Ta lausus lõpetuseks, et lemmiklooma tervise eest hoolitsemine ei pea alati tähendama kulukat visiiti loomakliinikusse ning soovitas kergemate lemmiklooma tervisemurede korral apteeki pöörduda.