Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Praegu pole täpselt teada kuidas koroonaviirus levib. Küll oli juba jaanuaris Hiinas, veebruaris Itaalias, märtsis Hispaanias ja nüüd aprillis USA-s ja mujal täheldatud seda, et rasked haigestumised toimuvad haiglas sees.

Hiinas oli ilmekaks näiteks haigla-sisestest nakatumistest meedikute haigestumine. Lõpuks olid koronaviiruse epitsentri Wuhani haiglad, piltlikult öeldes täis meedikuid, kel oli haiguse raske vorm ja kellest paljud surid. Meedikud ravisid haiglates oma kolleege. Hiina meedia avaldas pilte sellest, kuidas kriisipiirkonnast Wuhanist naasid meedikud oma kolleegide urnidega. Ja neid urne oli väga palju.

Algul tuvastati Võrumaal koroona-nakatumisi samapalju kui Saaremaal, kümmekond iga päevaga. Siis aga tuli muutus: Saaremaa nakatumised jätkusid, Võrumaa omad aga katkesid kui lõigatult. Milles oli põhjus? Algul põhjendati Võrumaal tuvastatud nakatumiste kukkumist sellega, et teste ei tehtud piisavalt. Siis aga toodi testimise võimalus Võrru, aga ikka pole toimunud sarnast plahvatust nagu nüüd on Saaremaal.

Kuressaare haigla andmetel on nakatunud 21 haigla patsienti, ehk siis need, kes polnud haiglas seoses koroonaviirusega. Kuivõrd ainsad, kes haiglas patsientide juurde praegu pääsevad on meedikud, võib arvata, et haigus kandus haiglas edasi meedikute kaudu. Lisaks on haigus levinud Saaremaal kõikidesse hooldekodudesse. Kuigi pole täpselt teada, kuidas viirus hooldekodudesse jõudis, võib arvata, et meedikute kaudu, kuna meedikud käivad regulaarselt hooldekodudes inimesi kontrollimas. Ehk siis: haiguse allikas on olnud Saaremaal haigla, kuhu on koroonapatsiente juurde toodud ja kus toimub pidev rist-nakatumine. Kuressaare haigla ligi 400-st töötajast on 41 puhul tuvastatud koroonaviirusse nakatumine. Arvatakse, et nakatunuid on veelgi enam.

Erinevalt Kuressaarest pole Võru haiglasse ühtegi koroonapatsienti toodud. Võrumaa haiged viidi Tartusse, kus asub regionaalhaigla ja kus on paremad võimalused koroonapatsientide isoleerimiseks ning raviks. Meedias edastatud kirjelduste järgi on Võru haigla lausa paradiisiaed, kus saab lasta probleemivabalt end ravida ning sünnitada. Selles mõttes on Kuressaare ja Võru haiglates olukord erinev nagu öö ja päev.

Maailmas pole koroonaviiruse koha pealt veel haiglaid põhjalikumalt uuritud, aga olukorras, kus haiglad on muutumas ohu allikaks, soovitasid Itaalia arstid teistes riikides koroonapatsiente ravida rohkem kodudes. Itaalia arstid peavad kodusid turvalisemaks kui haiglaid. Maailma Terviseorganisatsiooni WHO ja paljude riikide soovitus on püsida kodus – nüüd koroonaviiruse pandeemia ajal kehtib rohkem kui kunagi varem põhimõte, et sinu kodu on sinu kindlus. Kui kodust välja lähed, võid nakatuda ja kui sind haiglasse viiakse, siis jääd suure tõenäosusega veel rohkem haigeks ning võid isegi surra.

Põhjus, miks surevad koroonaviiruse tagajärjel vanemad ja krooniliste haigustega inimesed võib samuti tuleneda asjaolust, et nemad olid haiglas, kui viirus levima hakkas, nakatusid haiglas, ja seal ka surid. Tõsi, nii Hiinas, Itaalias kui mujal on tulnud teateid ka koduste surmade kohta, aga need juhtumid on pigem üksikud võrreldes sellega, mis toimub haiglates. Itaalia numbrid on praegu kõige usaldusväärsemad ja nende põhjal surevad laias laastus pooled haigla intensiivravile sattunud patsiendid.

Hiinast saabunud kirjelduste põhjal haigestusid paljud kergete haigusnähtudega (kel ei esinenud veel lämbumisohtu) koroonapatsiendid haiglas raskelt. Pärast seda enam kergete nähtudega nagu palavik ja köha patsiente haiglatesse sisse ei võetud, vaid nende jaoks sisustati eraldi välihaiglad. Ja mis kummaline, nendes näitusehallidesse, koolimajadesse ja kontserdisaalidesse sisustatud välihaiglates enam massilist suremist ei esinenud. Vastupidi, Hiina meedias avaldati videopilte sellest, kuidas patsiendid lõid koos meedikutega tantsu. Mingeid laibakotte enam kusagil näha ei olnud. See võis muidugi olla ka Hiina osav propaganda, aga vahetult pärast seda Hiinas uute nakatumiste ja haigestumiste hulk järsult vähenes. Praegu räägitakse Hiinas juba piirangute vähendamisest, suurim oht on Hiinale mujalt maailmast saabuvad nakatunud.

Ehk kokkuvõtteks: kui seni on räägitud haiglabakteritest, mis ohustavad inimesi haiglates, siis on koroonaviiruse puhul selgelt tegemist haiglaviirusega, mis mingil põhjusel ohustab inimesi eelkõige haiglas.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised