Algab rahvusvaheline rinnaga toitmise nädal. Imetamisnõustamine on Eestis kättesaadav kõigile noortele emadele
Avaldatud: 31 juuli, 2024Alates homsest, 1. augustist kuni 7. augustini tähistatakse Eestis rahvusvahelist rinnaga toitmise nädalat, mis on Maailma Terviseorganisatsiooni, UNICEFi, paljude riikide tervishoiuministeeriumide ning kodanikuühenduste iga-aastane aktsioon noorte emade toetuseks. Ajal, mil järjest rohkem inimesi kogeb majanduslikke raskusi, rõhutavad nii arstid kui ka tervishoiusüsteem, et emapiim on lapsele parim start eluks.
„Emapiima pole võimalik täielikult asendada ühegi tootega. Lisaks lapse immuunsüsteemi toetamisele on imetamisel pikaajaline kaitsev toime lapse südame-veresoonkonna haiguste, diabeedi ja ülekaalulisuse vastu ning imetaval emalgi väheneb risk haigestuda rinna- või munasarjavähki, seejuures mida kauem imetada, seda väiksem risk,” ütleb ITK naistekliiniku sünnitusosakonna imetamise nõustamise juht Marge Põldma.
„Kuuel esimesel elukuul saab beebi rinnapiimast kätte kõik vajaliku kasvamiseks ja arenemiseks, mistõttu ei vaja rinnaga toitmise korral laps kuni 6. elukuuni lisavedelikke nagu vesi, tee või mahl, ega ka mitte tahket toitu. See tähendab, et imetamine on ema ja lapse jaoks mitte ainult tervislik, vaid see on ka soodsaim ja kõigile võrdselt kättesaadav võimalus pakkuda oma lapsele parimat,” jätkab Põldma.
Paraku ei ole rinnaga toitmise alustamine emadele alati lihtne, ja ilma haiglate juures tegutseva tugistruktuurideta, nagu imetamisnõustamiskabinetid, paljud noored emad ja pered loobuksid imetamisest varem, andes rinnapiima asemel kunstlikke segutoite ning minnes lapse toitmisel varem üle tahkele toidule. Maailma Terviseorganisatsiooni soovitusel on aga oluline last toita esimesel kuuel elukuul ainult rinnapiimaga ning sobivusel jätkata imetamist ka lapse teisel ja kolmandal eluaastal, sest imetamine paneb aluse inimese tervisele ja arengule kogu hilisemaks eluks.
Põldma sõnul on Eesti emade mured imetamise osas sageli sarnased: „Laps ei hakka rinda korralikult võtma, imetamine on valus, rinnanibud lähevad katki, tekib piimapais, laps oksendab pärast iga söögikorda, laps sööb pidevalt ja on ikka näljane, rinnas ei tundu piima olevat või laps hakkab rinda hammustama – kõigile neile muredele on lahendused olemas ning samuti tuleb arvestada, et esimestel elukuudel läbivad ema ja laps väga kiire arenguetapi, kus professionaalne nõu võib vajalik olla. Imetamisnõustaja aitab saavutada emade individuaalseid rinnaga toitmise eesmärke ning toetab WHO soovitust jätkata rinnaga toitmist kuni lapse loomuliku võõrdumiseni rinnast.”
ITK Naistekliinik, kus sünnib iga neljas laps Eestis, soovitab emadel imetamismurede korral alati lähimasse imetamisnõustamiskabinetti pöörduda ja mitte imetamisest loobuda. „Imetades ei ole ema kunagi üksi, vaid tal on alati võimalik oma küsimuste ja muredega pöörduda lähima imetamisnõustaja poole. Ärge kartke otsida lisaabi, kui te seda vajate,” ütleb Marge Põldma.
Imetamisnõustamine on Eestis noortele emadele tasuta ja tasub pöörduda lähimasse imetamisnõustamiskabinetti.
Rahvusvahelise rinnaga toitmise nädala raames korraldab Ida-Tallinna Keskhaigla traditsioonilise imetamispikniku 6. augustil kell 12.00-14.30 Ida-Tallinna Keskhaigla tagumisel haljasalal (Ravi 18), et panustada rinnaga toitmise edendamist ja seeläbi panustada ühiskonna tervise ja heaolu parandamisse. Piknikul räägivad imetamisest ja naise tervisest kogenud naistearstid ja imetamisnõustajad. Piknikule on oodatud pered, kus kasvab imetamisealisi lapsi, ja kõik teised asjast huvitatud, sest imetamise õnnestumine sõltub ka kogukonna toetusest.