Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: PTA

Põllumajandus- ja Toiduamet viib 16.09–22.09 Venemaaga piirnevatel aladel Kirde- ja Kagu-Eestis läbi metsloomade marutaudi ennetava vaktsineerimise, mille eesmärgiks on takistada haiguse taaslevikut Eestisse.

Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) loomatervise ja -heaoluosakonna peaspetsialist Ave-Ly Toomvap tuletab meelde, et marutaud on surmaga lõppev haigus, mis ohustab ka inimest ja mille vastu kaitseb ainult vaktsineerimine. „Kuna marutaud on paljudes riikides sh Venemaal, Valgevenes ja Türgis endiselt levinud, võib see haigus Eestisse tagasi jõuda ka kaugema vahemaa tagant, näiteks lemmikloomade mittenõuetekohasel sisseveol või siis metsloomadega vahetult üle piiri,” selgitab Toomvap. Spetsialist rõhutab, et seetõttu on väga oluline, et marutaudi vastu oleksid regulaarselt vaktsineeritud nii lemmikloomad (koerad, kassid ja valgetuhkrud), kui ka piiriäärsetel aladel elutsevad rebased ja kährikud. „Loomade marutaudi vastu vaktsineerimine on ainus viis kaitsta nii loomi kui ka inimesi selle ohtliku haiguse eest,” sõnab Toomvap.

Järgmise nädala (16.09-22.09) jooksul külvatakse Kirde- ja Kagu-Eestis, 50 km ulatuses riigipiirist väikelennukitelt rebastele ja kährikutele mõeldud peibutussöötasid, mille sisse on peidetud kapsel vaktsiiniga. „Söödapala on umbes tikutopsisuurune, hallikaspruuni värvi ja spetsiifilise kalalõhnaga. Kui leiate sellise söödapala, jätke see puutumatult oma kohale!,” toonitab spetsialist.

Külvamist ei tehta linnade, asulate, teede, veekogude ja karjakoplite kohal, et vältida ennekõike rebastele ja kährikutele mõeldud vaktsiinipala leidmist teiste loomade poolt. „Vaktsiinipala ei kujuta teistele loomadele ohtu, küll aga jääb seeläbi vajalik vaktsiin saamata metsloomal. Sellepärast  palume koerad ja kassid hoida vaktsineerimisperioodil sisehoovides,” ütleb Toomvap.

Meeldetuletuseks vaktsiinipala leidjale:

  • Vaktsiinipala leidmisel tuleb see jätta puutumatult sinna, kust see leiti.
  • Kui on oht, et vaktsiinipala võivad leida lapsed või koduloomad, tuleb vaktsiinipala varjatumasse kohta ümber paigutada, kasutades kummikindaid.
  • Kui peibutussöödas sisalduv vaktsiin on sattunud värskele haavale, silma või suhu, tuleb piirkonda pesta rohke veega (naha puhul ka seebiga) ning pöörduda perearsti poole.
  • Vaktsineerimise ajal ning järgneval paaril päeval tuleb koerad ja kassid vaktsineerimisalal hoida sisehoovides.

Lisaks metsloomade vaktsineerimisele on oluline, et ka lemmikloomad (koerad, kassid ja valgetuhkrud) oleksid regulaarselt marutaudi vastu vaktsineeritud. „Lemmikuid tuleb marutaudi vastu vaktsineerida iga kahe aasta tagant ja see on loomaomaniku vastutus,” tuletab Toomvap meelde.

Täiendavat infot vaktsineerimise kohta leiab marutaud.ee.

Viimased uudised