Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaire Sepper. Foto: Hedman
Kohtutäiturite andmetel oli eelmise aasta lõpuga seisuga Eestis 101 254 võlglast ning nende suhtes käis 503 076 täitemenetlust. Hetkel ei ole mugavat ega ühtset võimalust kontrollimaks, kas uus üürnik või lepingupartner on üks neist, tõdes advokaadibüroo Hedman advokaat Kaire Sepper.
Advokaadibüroo Hedman advokaat Kaire Sepper rõhutas, et hetkelisi ja ajutisi raskusi võib tekkida igaühel ning võla olemasolu ei tähenda tingimata inimese ebausaldusväärsust. „Samas, kui inimesel on üle 40 aktiivse täitemenetluse, võib see siiski näidata tema hoolimatut suhtumist oma kohustuste täitmisesse ning näiteks nö rekordimehe osas viidi läbi 702 täitemenetlust. Usun, et kui potentsiaalsed kliendid või koostööpartnerid saaksid inimese tausta kergelt ja usaldusväärselt kontrollida, jääks ilmselt nii mõnigi leping sõlmimata ja tehing tegemata,” tõi Sepper välja.
Paraku on võlgnikud leidnud palju viise, kuidas nõuete rahuldamisest kõrvale hiilida ja oma tausta varjata. „Näiteks kui eraisikul on kontod arestitud, suunatakse rahavood oma ühingute kontodele ning avalikkuse ees on tegemist justkui eduka ettevõtjaga. Samuti loodetakse väga palju ka sellele, et inimestel ja ettevõtetel on võlgniku tausta väga keeruline kontrollida ning tegutsetakse aastaid süüdimatult ja vastutustundetult,” tõdes Sepper.
Ühtne täitmisregister on jõudnud testimise faasi
Eraisiku tausta kontrollimiseks tuleb täna päringud teha mitmesse erinevasse registrisse, neist paljud on tasulised ning ka kogenud juristide jaoks on erinevatest andmebaasidest ja infoallikatest tervikliku pildi kokku panemine aeganõudev ülesanne.
Hea uudis on aga see, et peagi on tööd alustamas Justiitsministeeriumi poolt hallatav ühtne täitmisregister, mis on tänaseks põhiosas välja arendatud. „Täitmisregister teeb pahatahtlike võlgnike elu kindlasti keerulisemaks, kuna see annab õigustatud huvi olemasolul inimestele võimaluse kontrollida, kas näiteks uus üüriline, koostööpartner, teenusepakkuja või laenusaaja on täitemenetluses võlgnik ning kui palju täitemenetlusi tal käimas on,” ütles Sepper.
Hetkel käib täitmisregistri testimine. Kuna register hakkab sisaldama palju tundlikke andmeid, pööratakse erilist tähelepanu andmekvaliteedile. Lisaks tuleb kohtutäituritel registrisse üle tõsta umbes 500 000 menetlust ja kõikide nõuete jäägid.
Mida peab võlgnik silmas pidama?
Tulevikus on õigustatud huvi olemasolul registrist avalikult kättesaadav teave täitmisele antud võlgnevustest, täitedokumendist tulenev võla suurus ja selle jääk. Teavet antakse nende täitemenetluste kohta, kus on möödunud vabatahtliku tasumise tähtaeg.
„Võlgnikud peaksid olema motiveeritud oma nõuded ära tasuma vabatahtliku tasumise tähtaja jooksul. Lisaks tuleb silmas pidada, et täitmisregistris säilitatakse täiteasja andmeid viis aastat pärast täitemenetluse lõpetamist,” selgitas Sepper.
Aeg töötab võlausaldaja vastu
Uus täitmisregister on ühtne keskkond ka sissenõudjate jaoks, kus nad näevad enda poolt täitmisele antud menetlusi ja nende seisu. Hetkel peab selleks iga täituri poole eraldi pöörduma.
Hedmani advokaat tõi siiski välja, et sissenõudjad peavad arvestama nõuete täitmise aegumisega. „Aeg töötab paraku võlausaldaja vastu ning võlgniku kasuks. Seega sissenõudjate endi huvides on olla täitemenetluses aktiivne ning paluda näiteks ka täituril võlgniku vara täiendavat kontrolli, arestimisi ja müüke. Tsiviilnõuete täitmine aegub reeglina kümne aasta jooksul ning praktikas on hetkel väga palju juhtumeid, kus sissenõudjad vaidlevad aegumisele vastu ja lõpuks peavad kinni maksma ka võlgniku advokaadi arved,” ütles Kaire Sepper. Ta rõhutas, et võlausaldajad peaksid olema aktiivsed ning hoidma kätt pulsil kohtutäituri tegevusel.

Viimased uudised