Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Riigikogu kiitis eile 11. detsembril heaks lastekaitseseaduse ja teiste seaduste muudatused, mille eesmärk on märgata varakult abivajavaid lapsi, parandada eri valdkondade koostööd ning tagada jätkusuutlik tugisüsteem hooldus-, eestkoste- ja lapsendajaperedele. Tegemist on esimese etapiga lastekaitsesüsteemi suuremast uuendamisest.
„Laste heaolu tagamiseks on oluline, et abivajadus saaks märgatud võimalikult varajases etapis. Lastega igapäevaselt kokku puutuvatel spetsialistidel, nagu õpetajad ja treenerid, on selles protsessis võtmetähtsus. Uute muudatustega loome paremad eeldused valdkondade vaheliseks koostööks ja info liikumiseks, et lapseni jõuaks kiire ja terviklik abi,” ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.
Ühe olulise muudatusena kehtestatakse lastega töötavatele spetsialistidele, näiteks õpetajatele, arstidele ja noorsootöötajatele, eriline hoolsuskohustus, et abivajadust õigeaegselt märgata ja sellest teavitada. See aitab ennetada olukordi, kus laps jõuab lastekaitse vaatevälja alles kriitilises seisus.
Samuti luuakse võimalus teabe tõhusamaks liikumiseks tervise- ja sotsiaalsüsteemi vahel, et tagada keeruliste terviseseisunditega lastele ja nende peredele parem abi, kui lapsel peaks esinema raskem terviseseisund nagu näiteks vähidiagnoos, mõlema silma pimedus, harvikhaigus või vaimne alaareng. „Keerulistes olukordades vajavad nii laps kui ka pere lisaks ravile ka täiendavat abi ja toetavaid teenuseid.  Tervise- ja sotsiaalsüsteemi sidusus lihtsustab ja kiirendab vajaliku abi jõudmist laste ja peredeni,” lisas minister Riisalo ning tõi välja, et tervise tõttu püsivat tuge vajavate laste peredele on äsja valminud ka infoteenus riigiportaalis eesti.ee.
Oluline muudatus puudutab ka perepõhise asendushoolduse tugisüsteemi, mis võimaldab kasuperedele pakkuda stabiilsemalt psühholoogilist nõustamist, tugigruppe ja muid teenuseid. „Seni on kasuperedele mõeldud tugiteenuseid rahastatud projektipõhiselt, kuid nüüd oleme saanud püsiva rahastuse, mis võimaldab hooldus-, eestkoste- ja lapsendajaperedele pakkuda senisest suuremat ja stabiilset tuge. Loodan, et see julgustab ka uusi peresid pakkuma  kodu lastele, kellel on  tähelepanu ja hoolt väga vaja,” sõnas sotsiaalala asekantsler Hanna Vseviov.
Enamik seadusemuudatusi jõustub pärast avaldamist, kuid spetsialistide teatamiskohustuse muudatused rakenduvad 2025. aasta 1. jaanuaril ning perepõhise asendushoolduse tugiteenuste muudatused 2026. aasta alguses.
Muudatused lähtuvad sotsiaalministeeriumis 2023. aastal valminud kahest väljatöötamiskavatsusest laste heaolu ning perepõhise asendushoolduse edendamiseks. Lisainfo seaduseelnõu ja muudatuste kohta on leitav Riigikogu kodulehelt.

Viimased uudised