Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: HTM
Täiskasvanud õppija nädala raames tunnustati täna 27. korda aasta õppijaid, õpitegusid, õppijasõbralikke tööandjaid ning koolitajaid. Aasta õppija 2024 on Maris Kukk Jõgevamaalt, aasta õppija eripreemia pälvis Melar Krillo Tartumaalt ning rahva lemmikuks valiti kirjanik Indrek Koff Tallinnast.

Oma tervitused täiskasvanud õppijatele edastas ka Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvalts: „Tänane päev on enamat kui tunnustamine – see on inspiratsioon meile kõigile. Iga täiskasvanud õppija lugu kinnitab, et õppimiseks pole kunagi hilja ja elukestev õpe aitab meid elus edasi. Teie kõigi panus teeb Eesti targemaks, tugevamaks ja hoolivamaks. Jätkame koos seda teekonda, mis on täis uusi võimalusi, tarkust ja kasvu. Aitäh teile, et olete pühendunud õppijad, toetavad koolitajad, mõistvad tööandjad ja kogukonnad,” sõnas kantsler Vinter-Nemvalts.

Täiskasvanud õppija tunnustusüritus toimus täiskasvanud õppija nädala raames (TÕN), mille fookuses on inimese õppimine ja enesetäiendamine läbi elu. Täiskasvanud õppija nädal viidi läbi 30. oktoobrist – 8. novembrini üle Eesti. Õppimine kogu elu vältel on üksikisiku ja ühiskonna arengu põhiliseks eelduseks, et toime tulla kiiresti muutuvas maailmas. Andrase korraldatud täiskasvanuhariduse tunnustamise konkurss ja täiskasvanud õppija nädal leiavad aset juba 27. korda. Sel aastal esitati täiskasvanuhariduse tunnustuskonkursile 379 kandidaati: 167 õppijat, 75 õpitegu, 82 koolitajat ja 55 õppijasõbralikku tööandja, kelle seast valitakse välja laureaadid. Kõikides maakondades toimus maakondlike esinumbrite valimine ning tunnustamine, kelle seast valiti välja aasta tublimad tegijad riiklikul tasemel.

Aasta õppija, 52-aastane Maris Kukk on igati oma tiitli vääriline ning tegi oma karjääris tänu õppimisele täieliku kannapöörde. Maris oli 20 aastat tulihingeline klienditeenindaja, kuniks sai koondamisteate ning otsustas, et palgatööle ta enam ei lähe ja ettevõtlus on pööre, mille poole püüelda. Maris läks Tartu Rakenduslikku Kolledžisse õppima puhastusteenindaja erialale ja temast sai pühendunud õppija ning ettevõtja. Ta on läbinud nii puhastusteenindaja, puhastusteenindaja juhendaja kui ka eripuhastustöölise tasemeõppe ning sügisel alustab ta õpinguid eripuhastustööde juhendajana, sest ettevõte on kasvanud nii suureks, et ta on jõudnud teelahkmele – kas jätkata üksi või palgata ka töötajaid. Marise mentor Liis Jurjev ütleb, et kindlasti oleks tema juhendatav leidnud uue töö ka klienditeenindajana. „Aga ta kuulas enda südame häält ja valis muutuse: erialane haridus käsikäes ettevõtlusega. Ettevõtlus sobib Marisele suurepäraselt, võib öelda, et ta on õide puhkenud.”

Rahva lemmiku tiitli saanud Indrek Koff (49) on lastekirjanik ning vabakutseline tõlk ja tõlkija, kes viimastel aastatel leiab ta end aina sagedamini Tallinna Muusika- ja Balletikooli (MUBA) auditooriumitest. „Muusikahuvi on mind alati saatnud, kuid alles mõned aastad tagasi otsustasin lõpuks, et on aeg selle huvi rahuldamisega süvitsi minna,“ räägib Indrek. MUBA-ga tekkis tal kontakt kohe, kui kool tegevust alustas. „Minu vanuses ei tule uute asjade õppimine teab kui lihtsalt, aga mul on trump: ma väga tahan muusikat õppida,” lausub Indrek. „Kui on motivatsioon, siis on kõik võimalik.” Sel sügisel alustas ta kolm aastat kestvaid õpinguid kutseõppes – tema õppimise teekond MUBA täiendusõppest kutseõppeni on väga inspireeriv ning on ka tähelepanuväärne, et Indrekust sai oma poegade kursusekaaslane, ta on neile oma elukestva õppega eeskujuks.

Aasta õpiteoks valiti Ida-Virumaa üritustesari „Kodused kohtumised”. Mis ühendab rindeoperaator Ivar Heinmaad, poliitik Katri Raiki ning ettevõtjat ja näitlejat Vladas Radvilavičiust?  Nemad – ja mitmed teised põnevad inimesed – on olnud külalised Ida-Virumaal korraldatud ürituste sarjas „Kodused kohtumised”. Korraldaja Anne Kippar meenutab, et esimene kodune kohtumine pealkirjaga „Oma apelsini teise poolega Hondurases” toimus ühes Jõhvi eramajas. Külas oli Hondurases elanud abielupaar, kes jutustas elust sellest täiesti teistsuguse kultuuriga paigas. Ürituste sarja külalised on olnud erinevate ametite esindajad, keda ühendab põnev sisemaailm ja nende lugusid on põnev kuulata. Üritused on arendanud osalejate loovust, uudishimu, praktilisi oskusi ja laiendanud silmaringi. Samuti on need loonud kogukonnas sidusust ja arendanud sotsiaalseid suhteid. Muukeelsetel inimestel on võimalus osa saada eesti kultuurist ja  keelest. Üritustele on kaasatud ka vabatahtlikke, kes pakuvad ürituste läbiviimiseks oma kodusid, jäädvustavad ja reklaamivad üritusi. Mitmed üritused on toimunud ilma eelarveta ja esinejad on külla tulnud tasuta. See annab signaali, et hea ettevõtmine ei jää raha taha, vaid loeb tahe ja koostöö.

Aasta koolitaja Marika Kaasik Tartumaalt sattus täiskasvanute õpetamise juurde juhuslikult üsna noorena ning on oma tööelu pühendanud täiskasvanute õpetamisele ja selle õppevormi propageerimisele. Tartu Täiskasvanute Gümnaasiumis on ta õpetanud ajalugu ja ühiskonnaõpetust, olnud 19 aastat õppealajuhataja ja alates 2016. aastast direktor. Lisaks sellele on Marika aastaid olnud ka ETKA Andras juhatuse liige ja hindaja kutsekomisjonis. Ta koolitab juba üle kümne aasta täiskasvanute koolitajaid. Marika Kaasik usub, et koolitamine hoiab paremini kui ükski teine tegevus maailma muutumisega ühes rütmis. Protsessis osalejad peegeldavad meie ümber toimuvat hämmastava sünkroonsusega – olgu see tehnika areng, inimsuhete muutumine, mure ümbritseva keskkonna pärast või midagi muud. Koolitajana õpid märkama ja paindlikult reageerima, otsima ja leidma lahendusi.

Aasta õppijasõbralik tööandja 2024 tiitel läheb seekord Raplamaale Höhle OÜ-le, kes kasvatab endale spetsialistid oma „külakoolis”. Kui Höhle 2019. aastal Raplamaal tehase avas, siis jagati tavapärase töökuulutuse asemel kogukonnas üleskutset pealkirjaga „Tule Höhle külakooli!“ Selle kaudu otsiti töötajaid, kes oleks valmis tulema õppima mitmesuguseid oskuseid ja omandama tarkust, mida läheb vaja mikrotorude tootmiseks. Töötajate juhendamine ja kogu väljaõpe toimub ettevõttes kohapeal. Iga töötaja tuleb ettevõttesse n-ö valge lehena, ilma ettevalmistuseta ja tööks vajalike oskusteta. Värbamisprotsessis keskendutakse sobivate isiksuseomadustega tulevaste töötajate leidmisele, kes on piisavalt motiveeritud õppima. Höhle pakub võimalusi ka täiendkoolitusteks. Õppimine töökohal ei lõppe iial! 

2024 aasta laureaadid

Tartus Lodjakojas toimunud täiskasvanud õppija tunnustusürituse päevajuht oli muusik ja ettevõtja Jalmar Vabarna ning muusikaliste vahepaladega rikastas päeva saateEesti otsib superstaari” 9. hooaja võitja Ant Nurhan, artistinimega ANT. Lisaks sai kuulda mõtisklusi kultuuririkkusest ja õppimisest, mida avas helilooja ja Eesti Vabariigi presidendi kultuurinõunik Rasmus Puur. 

Täiskasvanud õppija nädalat korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium ning ETKA Andras Euroopa Sotsiaalfondi projekti “Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine” toel. Ürituse galerii ja rohkem infot aasta õppijate ning õpitegude kohta leiad ETKA Andrase kodulehelt www.andras.ee avaneb uues vahekaardis.

Viimased uudised