600-aastane Urvaste kirik saab uue katuse
Avaldatud: 6 veebruar, 2017Võrumaa vanim hoone, hiliskeskajast pärinev Urvaste kirik saab tänavu peale uue kesklöövi katuse, milleks muinsuskaitseamet eraldas 80 000 eurot.
„Katuste olukord on väga pikka aega olnud vilets,” tõdes Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumets Lõunaeestlasele.
Just nimelt katuste, sest katuseid on sellel 15. sajandi alguses rajatud hoonel tükki kolm. Need kolm katust teevadki Urvaste kiriku Eestis ainulaadseks, sest kolmelöövilisi kirikuid ehk basiilikaid pole peale Urvaste mujal Eestis väljaspool linnu rajatud.
21. sajandiks on katused aga sedavõrd pehkinud, et vajavad kõik väljavahetamist. „Suurema lume korral on toestamiseks vaja lisatugesid,” märkis Salumets.
Sealjuures on tänavu restaureerimisele mineva kesklöövi 295 ruutmeetri suurune katus võrreldes kahe külglöövi katusega Salumetsa sõnul isegi kõige paremas seisus. Ent tööde järjekord nõuab, et kõigepealt peab uue katuse saama just kesklööv ning siis kaks külglöövi.
Pleki asemele pannakse kivi
Urvaste kiriku katust on moodsal ajal küll remonditud, kuid 1980ndatel vahetati Salumetsa sõnul välja üksnes katuseplekk. Tänavu planeeritud tööde käigus vahetatakse välja ka pehkinud katuselaudis ja sarikad ning pleki asemel kavatsetakse kirikule anda kivikatus.
Hinnapakkumise kohaselt maksab kesklöövi katuse restaureerimine 95 000 eurot, mida muinsuskaitseameti eraldatav 80 000 eurot täielikult ära ei kata.
Vajaliku lisaraha hankimisel loodetakse Salumetsa sõnul nii kohalike omavalitsuste kui ka annetajate abile.
Viimati uuendati Urvaste kirikut 2004. aastal, kui avariitööna restaureeriti torn, mille kiiver kaeti vaskplekiga.
Lisaks Urvaste kirikule toetab muinsuskaitseamet tänavu Lõuna-Eestis veel näiteks Saatse kiriku katuse restaureerimise teise etapi töid 45 000 euroga, Räpina kiriku puidust fassaadiskulptuuri restaureerimist 3440 euroga ning Laatre kiriku oreli restaureerimist 1000 euroga.
Kokku kulub ametil Eestis nelja eri konfessiooni 19 pühakoja restaureerimistööde toetuseks tänavu 660 486 eurot.
Arved Breidaks
FOTO: Urvaste kogudus