26 korteriühistut said toetuse abil keldrisse varjumiskoha
Avaldatud: 19 veebruar, 2025Detsembris lõppes kaheaastane pilootprojekt, mille käigus said 26 korteriühistut üle Eesti toetust, et kohandada oma keldrikorrused varjumiskohaks. Projekti eesmärk oli kaardistada, milline ressurss, väljakutsed ja võimalused kaasnevad sellega, et üks kortermaja saaks oma ruumid varjumiseks paremini ette valmistada. Pilootprojekti eelarve oli 1,2 miljonit eurot.
Varjuda on vaja siis, kui ohtlikult alalt ära liikuda ei jõua või saa ning varjumata jätmine on elule ohtlik. Varjumise eesmärk on kaitsta inimesi lööklaine, lendavate esemete, mürsukildude, klaasikildude, õhusaaste ja muu otsese ohu eest.
Päästeameti varjumiseksperdi Leho Lemsalu sõnul on suurel osal Eesti hoonetel olemas tugevdatud konstruktsioonidega ruumid, kuid need on vaja varjumiseks sobilikuks kohandada. „Me kõik saame oma kodud ja töökohad üle vaadata ning ruumide kohandamisega ise kohe pihta hakata. Vähim, mida teha saame, on tagada, et keldrid oleksid prahist ja muust tarbetust kraamist vabad,” ütles Lemsalu. „Praegu on riik üle vaatamas nõudeid nii olemasolevatele elu- ja äriruumidele kui ka uutele ehitistele. Seetõttu on meile oluline juba praegu kaardistada, missugused võimalused ja väljakutsed selliste hoonete kohandamisega kaasnevad.”
Projekti käigus koguti andmeid varjumiskoha rajamiseks vajalike ehitustööde mahu ja maksumuse ning võimalike kitsaskohtade osas. Rahastust oli võimalik saada varjumiskohale alternatiivse energiaallika tagamiseks, sisspääsuteede kohandamiseks, erinevateks ehitustöödeks ja materjalide soetamiseks. „Korteriühistute tagasisidest muu hulgas selgus, et enim planeerimata lisakulusid tekkis elektritöödes, kus olemasolev süsteem oli liiga amortiseerunud ja vajas uuendamist,” ütles Lemsalu.
Lõppenud taotlusvoor andis hea ülevaate ja pinnase analüüsiks, kuidas varjumise toetamise ja arendamisega edasi minna ning kuidas ka tulevikus taolisi toetusmeetmeid läbi viia.
Kokku esitati 56 taotlust kogusummas 2,57 miljonit eurot, nendest põhja regioonis 29, lõunas 10, idas 9 ja läänes 8 taotlust.
Varjumise meelespea
· Ohuolukorras võivad kiire reageerimine ja oskus varjuda päästa sinu elu.
· Kui kuuled sireene või saad EE-ALARMilt ohuteavituse, et tuleb varjuda, siis mine viivitamatult lähimasse siseruumi, sulge uksed, aknad ja ventilatsioon.
· Sõjalise konflikti ajal varju hoone keldrisse, selle puudumisel madalaimal korrusel, akendest eemal ning tugevate seintega ruumis.
· Enamus avalikke varjumiskohti avatakse alles sõjalise ohu kasvades, igapäevaselt võivad need olla suletud.
· Lisainfot otsi alles siis, kui oled ohutumas kohas: infot saad leheküljelt kriis.ee, riigiinfo telefonilt 1247, ERR-ist ja Vikerraadiost, teistest meediakanalitest ning riigiasutuste sotsiaalmeediast. Teavita võimalusel sugulasi, sõpru, naabreid.