2. jalaväebrigaad valmistus koos liitlasvägedega lahingupidamist harjutades õppuseks Siil 2025
Avaldatud: 15 aprill, 2025Täna, 15. aprillil lõppes kaitseväe keskpolügoonil 2. jalaväebrigaadi juhitud ja kümmekond päeva kestnud ühendõppus, valmistamaks üksused ette mais toimuvaks rahvusvaheliseks õppuseks Siil 25.
Järjestikku olid ühendatud õppused Ymir 25, mille käigus treeniti kaitseväe brigaadide jalaväe manööverüksuseid tegutsemaks kompaniide koosseisus ning liitlasüksuste integratsiooniharjutus Bold Eagle 25, mis pakkus võimaluse kõigi osapoolte oskuseid rahvusvahelises formaadis kokku harjutada.
„Iga-aastane õppus Ymir keskendub kompanii taseme ülemate treeningule, mille sisse on lõimitud ka liitlaste integratsiooniõppus Bold Eagle. Õppuse Ymir eesmärk oli teha kõigile Kuperjanovi jalaväepataljoni üksustele koostöö- ja välikindlustamise õpe, mille raames rajati ka kindlustused lahinglaskmiste tarbeks. Jalaväekompaniide ajateenijatel oli võimalus panna end proovile liitlaste lahingugrupi vastu, kes kuuluvad 1. jalaväebrigaadi koosseisu,” ütles õppuse läbiviija major Toomas Rein 2. jalaväebrigaadi staabist.
Alaliselt Eestis paikneva Briti kontingendi staabi ohvitser kapten Jamie Wiley sõnul kinnitas õppus, et NATO mitmerahvuseline lahingugrupp Eestis on valmis täitma oma osa Eesti riigikaitse plaanides ja NATO regionaalsetes plaanides. „Õppusel Bold Eagle osales siinne NATO lahingugrupp koos Eesti, Poola ja USA üksustega, et viia läbi äsja saabunud lahingugrupi koosseisu integratsiooniharjutus. Õppuse käigus kasutasid lahingugrupi Briti ja Prantsuse väed kõiki oma vahendeid keerulisel maastikul jalaväe vastu, pannes proovile koostalitusvõime ja demonstreerides üksuste integreeritust 1. jalaväebrigaadi koosseisus.”
„Liitlaste vaheline õppus andis meile võimaluse integreerida eri riikide oskusteavet keerulises, soises ja külmas keskkonnas. Kasvatades sõduritevahelist ühtekuuluvustunnet oleme suutnud kasvatada ka oma operatiivvõimekust, mis on hädavajalik, kui tahame tõhusalt kaitsta NATO idatiiba, ütles Eestis paikneva Prantsuse kontingendi ülem kolonelleitnant Le Pelletier De Woillemont.
„Ajateenijate ja reservväelaste baasil jalaväeüksused said väga hea kogemuse võideldes koos lahingutoetusüksustega. Kasutati uut struktuuri, uut masinaparki ja uusi soomukeid. Meil on palju noort koosseisu ning väga hea on näha, et nii praegu väljaõppes olevad ajateenijad kui ka paljud tegevväelased, kes eelmisel aastal olid veel ajateenija rollis, on väga aktiivsed ja teevad head koostööd nii omavahel kui ka liitlastega,” võttis major Rein 2. jalaväebrigaadist ühendõppuse kokku.
Kokku osales Ymir 25 ja Bold Eagle 25 rahvusvahelise osalejaskonnaga ühendõppuses ligi 1500 sõdurit, tuues koos liitlasüksustega ühiselt harjutama 2. jalaväebrigaadi Kuperjanovi jalaväepataljoni ning staabi- ja sidekompanii, 1. jalaväebrigaadi pioneeripataljoni ja diviisi suurtükiväepataljoni. Samuti olid kaasatud Reedo linnakus paiknevad USA 7. ratsaväerügemendi 5. eskadroni üksused. Lisaks Eestis paiknevatele üksustele osalesid ühendõppusel ka Lätis paikneva NATO mitmerahvuselisesse lahingugruppi kuuluvad üksused, sealhulgas Poola tankiüksus ja instruktorid Kanadast.
2. jalaväebrigaad on Lõuna-Eesti sõjalise kaitse eest vastutav Eesti kaitseväe struktuuriüksus. Brigaad allub Eesti diviisile ning valmistab läbi ajateenijate väljaõppe ette kaitseväe sõjaaja koosseisu kuuluvaid üksuseid.