1. nädal: hinged on üle loetud
Avaldatud: 7 jaanuar, 2017Paljudes vallamajades üle Eestit oodati kolmapäeval rahvastikuregistrist teadet elanike arvu kohta otsekui alistatud gladiaator vaatab keisri poole, kas see suunab pöidla üles või allapoole.
31. detsembril lõppes aasta viimastel kuudel käinud võidujooks hingede pärast. See lapitekk on niigi üsna kitsuke ja tänavu sikutati seda ühele või teisele poole Eestit eriti innukalt. Kui varasemalt sõltus inimeste arvust üksnes omavalitsusele laekuva tulumaksu summa, siis tänavu võis see tähendada ka ühe omavalitsuse elu või surma.
Kagu-Eesti maakonnad on juba traditsiooniliselt kaotajad. Meil jääb elanikke vähemaks ning küsimus on pigem selles, kas elanike arvu vähenemine on varasemaga võrreldes pigem kiirem või aeglasem.
Ja mõistagi saab välja tuua omavalitsusi, kellel õnnestus vastuvoolu ujuda ning üldise languse taustal rahvaarvu hoopis suurendada. Võru- ja Valgamaal selles osas midagi märkimisväärset ei juhtunud, sest mõne üksiku erandiga olid nende maakondade omavalitsused n-ö punasel real.
Lati ületamiseks jäi jõudu puudu
Küll aga saab Põlvamaal välja tuua kaks valda, kus elanike arvu suurenemine oli erandlikult suur. Kõlleste vald paisus aastaga 51 ja Kanepi 44 inimese võrra. Selliseid kasvunumbreid ei olnud lähikonna valdadel ette näidata.
Kuidas see siis saavutati? „Tööga,” ütles mulle nädala keskel Kanepi vallavanem Mikk Järv.
Kanepil, Kõllestel ja Valgjärve vallal tasus elanike arvu suurendamise nimel vaeva näha, sest kolme peale on nad sõlminud ühinemislepingu ja kuni kolmapäeva hommikuni püsis lootus, et ehk õnnestub riigi poolt seatud latist – 5000 elaniku piirist – ikkagi üle hüpata.
Hoojooks oli sportlasel küll hea ja matile langedes oli lootus, et tugevalt võbelev latt jääb paigale, kuid paraku kukkus see 3. jaanuaril siiski alla – kolme peale kokku jäi 5000-st elanikust puudu vaid 38 inimest.
Kohtunikel ei jää sellises olukorras muud üle, kui tõsta punane lipp. Katse ebaõnnestus. Sportlasel on võimalik pöörduda arbitraaži ja väita, et latt oleks üles jäänud, kui poleks olnud enneolematult suurt tuulepuhangut, mis selle viimaks kukutas. Sest põhimõtteliselt saadi ju latist siiski üle!
Eks näis, kuidas „arbiitrid” vabariigi valitsuses seda põhjendust kaaluvad. Mõistagi pole Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve ainsad, kes valitsusest n-ö mõistvat suhtumist ootavad. Võrumaal loodab sama Antsla vald, kus 5000 elanikust jäi tublisti rohkem puudu.
Seadus nõuab sundliitmise algatamist, kuid, nagu riigikohus aasta lõpus sedastas, ei nõua selle lõpule viimist. Seega on jaanuari esimese nädala seisuga selge küll see, kui palju inimesi kusagil registri järgi elab, kuid millise omavalitsuse elanikuna nad järgmisele aastavahetusele vastu lähevad, nõuab veel selgitamist.
Arved Breidaks