1. jalaväebrigaadi ülem: „Brigaad on parimas lahinguvormis”
Avaldatud: 19 mai, 2025Eile, 18. mail lahkformeeriti viimased 1. jalaväebrigaadi koosseisus õppusel Siil 2025 osalenud reservväelased ning brigaad jätkab lahinglaskmiste etapis õppust tegevväelaste, ajateenijate ja liitlassõdurite koosseisus.
Õppusel seni läbitud etappide käigus hinnati brigaadi staabi, staabi- ja sidekompanii, pioneeripataljoni ning lahinguteeninduspataljoni võimet oma tegevusi planeerida ja ellu viia – kõik hindamise läbinud üksused tunnistati lahinguvõimeliseks. Peamisteks hinnatavateks üksusteks selle aasta õppusel on Eesti diviisi 1. jalaväebrigaadi ja Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna määratud üksused.
Juba kolmandat nädalat kestev rahvusvahelise osalejaskonnaga kaitseväe õppus Siil 2025 on andnud 1. jalaväebrigaadile võimaluse kontrollida oma plaanide toimimist nii sõja-eelses olukorras kui olukorra eskaleerumisel sõjaliseks konfliktiks.
„Siil tõi kokku peaaegu terve brigaadi, andes meile võimaluse taas harjutada sajaprotsendiliselt mehitatud allüksuste juhtimist ning võimaldades pataljonidel ja üksikkompaniidel oma protseduure kinnistada ja meeskonnavaimu kasvatada,” ütles 1. jalaväebrigaadi ülem kolonel Tarmo Kundla ja lisas, et aprilli lõpus alanud õppuste seeria vältel sai ette võetud kogu brigaadi tegevuste nn menüü läbi käimine. „Kokkuvõttes võib öelda, et 1. jalaväebrigaad on parimas lahinguvormis – kõik üksused teavad, mis on nende roll brigaadi lahinguplaanis, reservväelaste oskused on heal tasemel, meil on piisavalt varustust ja vahendeid ning seepärast ma ei kahtle, et vajadusel saame hakkama,” kinnitas ta.
1. jalaväebrigaadi jaoks algas õppus Siil aprilli lõpus, mil brigaadi eesmine juhtimispunkt, määratud liitlaste lahingugrupi ning pioneeripataljoni allüksused osalesid Kirde maakaitseringkonna, politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti korraldatud õppusel Kilp, mille peamiseks eesmärgiks oli harjutada jõustruktuuride ja kaitsejõudude vahelist koostööd hübriidrünnakute korral ning olukorra eskaleerumisel. Sellele järgnes 2. mail alanud juhtimispunkti harjutus, mis kestis 8. maini ning mille vältel juhtis brigaadi staap tegevusi, mis eelnevad ja järgnevad sõja alguse päevale, sealhulgas brigaadi allüksuste formeerimist ja lahinguvalmiduse saavutamist.
„Allüksused said reservväelaste formeerimise, integreerimise ning sellele järgnenud väljaõppega väga hästi hakkama, saavutades päris hea taseme, mida nad näitasid aktiivsete lahingute etapis,” ütles kolonel Kundla 1. jalaväebrigaadi üksuste sooritust hinnates.
Juhtimispunkti harjutusele järgnes brigaadi rännaku harjutamine ja taktikaline harjutus kaitseväe keskpolügoonil koostöös Kirde maakaitseringkonnaga, mis lõppes 15. mail.
Õppusel Siil sai 1. jalaväebrigaad katsetada ning harjutada ka Ukraina sõja õppetundidest tulenevad hädavajalikke taktikalisi uuendusi, nagu näiteks hajutatud formeerimine ja paiknemine, brigaadi juhtimise hajutamine, brigaadi varude väljavedu, uut brigaadi üksuste lahingute tagamise kontseptsiooni ja palju muud. Lisaks valideeriti õppuse käigus liitlaste lahingugrupp, millega lõppes ka lahingugrupi integreerimine brigaadi koosseisu.
Rahvusvahelisel õppusel Siil 2025 osaleb Eestist kaitseväe peastaap, diviisi staap ja diviisi allüksused, samuti küberväejuhatus, toetuse väejuhatus, merevägi ja õhuvägi, erioperatsioonide väejuhatus, kaitseväe luurekeskus, sõjaväepolitsei, Kaitseväe Akadeemia ning Kaitseliit, samuti on õppusel esindatud NATO lahingugrupp Eestis ja NATO eelpaigutatud staabielement Eestis. Liitlas- ja partnerriikidest on õppusele tulnud Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Saksamaa, Poola, Portugal, Taani, Rootsi, Soome, Läti, Ameerika Ühendriigid ja Kanada, lisaks külastasid õppust vaatlejate või instruktorite näol esindajad Jaapanist, Iisraelist ning Ukrainast.
Õppus Siil 2025 toimub osana suuremast NATO õppusest Steadfast Deterrence 25, mille käigus harjutab Hollandis Brunssumis paiknev NATO ühendväejuhatuse staap (NATO Allied Joint Force Command Brunssum ehk JFCBS) strateegilisel ja operatsioonilisel tasemel heidutuse ja kaitseoperatsioonide planeerimist ning juhtimist. Lisaks on Siil 2025 ettevalmistav õppus Eesti diviisi osalemiseks Kirdekorpuse regionaalplaanide harjutamise taktikalisele õppusele Griffin Lightning 25.